İnsanların evlerini, işyerlerini, imalathanelerini, dükkanlarını, depolarını gibi yerleri hırsızlara karşı koruyan sistemlerin genel adıdır. Genel olarak bakıldığında hırsız alarmı taktırılan yerlerin hırsız alarmı taktırmayanlara göre çok daha fazla soyguna uğradığı görülecektir. Hırsız ihbar sistemleri hırsızlara karşı çok büyük bir caydırıcılık teşkil etmektedir. Bu durum hırsız alarmı kurulan mekanların asla soyulmayacağı manasına da gelmemektedir. Günümüzde hırsızlar artık bazı alarm sistemlerini de dikkate almayabilmektedirler. Fakat bu oran çok düşük kalmaktadır genel olarak bakılırsa hırsız alarmı taktırmak gerektiğini görebiliriz. Evimizde değerli şeyler bulunduruyorsak mutlaka ve mutlaka hırsız alarm sistemi taktırmalıyız. Malımızın ve sevdiklerimizin güvende olması için olmazsa olmaz sistemlerden birisi hırsız alarm sistemleridir.

Hırsız alarm sistemleri soygunu önleyici özelliği ve Soygunu erken ihbar edici özelliğe sahiptirler. Birincisi hırsız alarm sistemi kurulan yerde dış ortamında siren insanların göreceği bir noktaya takılır ki bu durum hırsızın alarm sisteminin sirenini görmesini ve yapacak olduğu hırsızlıktan vazgeçmesine neden olabilir. Yada her şeye rağmen hırsızlık teşebbüsünde bulunulması durumunda sesli ikaz vererek içeridekileri ve çevredekileri sesli ve ışıklı olarak ikaz eder. Aynı zamanda hırsız alarm sistemlerinde bulunan telefon arama modülleri vasıtasıyla istenilen telefonlara ikaz yapılmasına olanak tanır. Birkaç adet telefon tespit edilip sistemin hafızasına kayıt yapılır ve hırsız alarm sistemi herhangi bir sensörden hırsız algılandığında sırasıyla sistemin hafızasına kayıtlı telefonlar sırasıyla aranır ve hırsız girdiği belirtilir. Buda İnsanlara anında müdahale etmeyi sağlar.

Hırsız alarm sistemleri, alarm haber alma merkezlerine direk bağlanabilme özelliğine sahiptirler. Bu sayede evinize, işyerinize Hırsız girmesi durumunda 24 saat gözetimde bulunan  haber alma merkezleri bu uyarıyı alır ve konu ile ilgili kişilere durum hakkında bilgi verir. Gerektiğinde polis, İtfaiye, Ambulans gibi merkezlere bilgi verilir. Belli saatlerde telefonlarınız kapalı oluyor ve Size ulaşılması çok zor oluyorsa alarm haber alma merkezlerine sisteminizi entegre etmeniz gereklidir.